(0850) 644 94 55
Yükleniyor

Tablet Dokunmatik ve LCD Ekran

Tablet Dokunmatik ekran ve LCD Ekran

Piyasada iyice yaygınlaşmaya başlayan tabletlerin ortak özelliği ekranlarında dokunmatik algılayıcılarının bulunmasıdır. Yani bu tip bilgisayarlarda herhangi bir klavye ya da mouse desteği bulunmaz, bu desteği parmak teması ile dokunmatik ekran ve LCD ekran üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Dokunmatik ekran ve LCD ekran benzer amaç ve cihazlar da kullanılsalar da yapısal olarak farkıldırlar.
LCD ekran ve Dokunmatik ekran arasındaki farklar:

Açılımı Liquid Crystal Display olan LCD ekran Cep telefonlarından televizyonlara, uçuş kontrol panellerinden kol saatlerine kadar özellikle tablet lerde kullanılmak üzere çok geniş bir sahada kullanılmaktadır. LCD ekran üzerindeki her bir piksel, iki şeffaf elektrod ve iki polarize filtre arasında bir molekül katmanından oluşur. Şeffaf elektrodlardan giren ışık polarize filtrede tutularak piksele görüntü verilmiş olur. Renkli LCD ekran ise her bir piksel, üç ana rengi temsil eden hücreye bölünmüştür. LCD ekran milyonlarca farklı renk görüntüleyebilmek için her hücre ayrı bir elektronik devreyle kontrol edilir.

Dokunmatik ekran , gelişen teknolojiyle klavye mouse gibi harici donanımları olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya hedefli tablet lerin sunduğu mobil kolaylığı parmak teması ile bir ekran olarak sunmaktadır. Dokunmatik ekran monitörün üzerinde yer alan duyarlı panel yardımıyla ekrana dokunarak işlemler gerçekleştirmenize yardımcı olan ekran tipidir. Dokunmatik ekran lar harekete karşı duyarlıdır. Dokunmatik ekran yapılan harekete göre tepki vermektedir.

Alışveriş sepetiniz boş!